Mi a csoda az a Csodavár?

2018-05-15 | Egyéb| Intézmények| Korai fejlesztés| Rólunk

A Csodavárak azért jöttek létre, hogy az eltérő és tipikus fejlődésű gyereket nevelő családok életét egy diagnózis ne válassza szét két külön útra, amely két átjárhatatlan világba vezet.

 

Mert akármilyen kihívásokkal találkoznak is, minden család arra törekszik, hogy a feladataikból összeálló, átrághatatlannak tűnő kásahegyet emészthető falatokra tudják bontani. Az a céljuk, hogy a gyerekeik saját lehetőségeiknek megfelelően, érzelmileg kiegyensúlyozottan, környezetükkel hatékonyan kommunikálva fejlődjenek. Minden család akkor működik jól, ha a családtagok magukban és egymásban bízva, együttműködve haladnak a saját útjukon. A Csodavárak szakemberei pedig éppen ezekben a célokban tudnak segíteni – bármelyik családnak.

 

  Mikus Kata (Ribizlifoto) fényképe

 

A Csodavárak alapötlete, felépítése és működtetése a Rejtett Kincsek Down Egyesületnek köszönhető, amely szülői kezdeményezésre jött létre, és azon a tapasztalaton alapszik, hogy eltérő és tipikus fejlődésű gyerekeinknek egyaránt szüksége van egymásra ahhoz, hogy fejlődésük optimális legyen. A Csodavárak nevükben is hordják az “inklúziót,” ami azt jelenti, hogy az együtt fejlődés, a közös játék, az egymástól tanulás itt az alapvető összetartó erő. Ha a szakemberek tudása és a modern, hatékony módszerek jelentik a köveket a Csodavárak falában, az inklúzió az a cement, ami mindent összetart.

 

A Csodavárak együttműködésben gondolkoznak: együttműködő családtagokban, a családokkal és egymással együttműködő szakemberekben. Itt nem diagnózisok jönnek be az ajtón, hanem gyerekek és szüleik, testvéreik, barátaik. A családok számára sem a diagnózis a központi kérdés, hanem hogy megoldásokat találjanak a problémáikra és lehetőséget kapjanak arra, hogy a saját erősségeikre támaszkodva haladhassanak előre.  Lehet, hogy csak kétségeik vannak: Jól fejlődik? Nem baj, hogy még nem ül? Még csak pár szót használ, ez rendben van így? Lehet, hogy a kérdések már konkrét fejlődési területekkel kapcsolatosak: Mivel tudnám legjobban segíteni a fejlődését, ha figyelemzavarral küzd, ha a társas viselkedés szabályait nem érti, ha tanulási nehézségei vannak? A Csodavárakban a családok az egyéni igények és szükségletek felmérése után kapnak szaksegítséget a tehetségek kiaknázásához és a lemaradások megelőzéséhez vagy mérsékléséhez, a terápiák és fejlesztő módszerek közötti eligazodáshoz, a szülői kompetenciák növeléséhez, a testvérek támogatásához.

 

Mikus Kata (Ribizlifoto) fényképe

 

A fejlődéssel és a tanulással kapcsolatos kutatások eredményei fájdalmasan lassan szivárognak be a hagyományos köznevelési rendszerekbe, a Csodavárakban azonban ez az út sokkal rövidebb: Az olyan felismerések, mint a szenzoros és mozgási élmények vagy a szabad játék szerepe az idegrendszer fejlődésében, a spontán együttműködés lehetőségének közösségépítő ereje itt a kiindulópontot jelentik a terápiák, a foglalkozások, a táborok és a játéklehetőségek szervezésében is. A Csodavárak ezért nem csak fejlesztéssel és családgondozással foglalkoznak, hanem a legmodernebben felszerelt játszóházaknak is otthont adnak.

 

 

Fotó: zoom.hu galéria

 

A Csodavár-modell Nyíregyházán hét éve működik sikerrel, amit nem csak az ott megfordult gyerekek százainak fejlődése igazol, hanem az is, hogy a fejlesztéseken részt vevők szinte kivétel nélkül tovább folytatják az “inkluzív utat”: többségi óvodákba járnak, és a jó intézményi együttműködésnek köszönhetően mára két többségi iskolában is tanulnak.

 

 

 

Budapesten 2018-ban, egy rendkívül igényes, élettel és varázslattal teli tárgyi környezetben nyílt meg a Csodavár Budapest, a terápiák és programok széles tárházával és játszóházi szolgáltatásokkal. Az akadálymentes épületet az Óbuda Group, a játszóházi részt Kő Boldizsár, a steampunk kávézót pedig a Medence csoport tervezte. (Virtuálisan itt járható be az épület: a kávézóba lépünk be, innen a földszinten tovább haladva a játszóházat fedezhetjük fel, jobbra kanyarodva pedig az emeleti terápiás szobákba és a tornaterembe kukkanthatunk be.)  Aki pedig nyárra keres tartalmas elfoglaltságot és különleges élményeket, olyan inkluzív, tematikus táborlehetőségekből válogathat, mint jóga, Lego, kincskereső, angol nyelvi, mozgásfejlesztő, közlekedési, varázsló vagy iskolára felkészítő tábor.

 

 

Budapest, 2018. március 21. A XV. kerületi Csodavár Budapest Inkluzív Fejlesztõ Központ és Játszóház a megnyitóján, a Down-szindróma világnapján, 2018. március 21-én. MTI Fotó: Kovács Tamás

 

Vélemény, hozzászólás?