Down-szindrómával, vonzóan – A jó megjelenés a társadalmi befogadás szolgálatában

2018-04-22 | Felnőtt kor| Kommunikáció

“Igazán jól csak a szívével lát az ember,” de az első benyomásainkat mégis a látvány határozza meg. A jó megjelenéshez tartozik, hogy a testalkatunknak megfelelően öltözködünk és olyan ruhákat, kiegészítőket választunk, amelyek jól állnak nekünk és jó benyomást tesznek másokra.

  

A Down-szindrómás és más fogyatékossággal élő emberek sokáig úgy nőttek fel, hogy saját megjelenésükkel és a környezet befogadókészségével kapcsolatban nem kell magas elvárásokat fenntartaniuk. Amíg intézetekben vagy kizárólag az otthonukban éltek, a ruházkodásnál csak az számított, hogy könnyen tudjanak felöltözni és levetkőzni. Ez a hozzáállás azonban a társas befogadásban hátrányokat okoz számukra.

 

A “holdudvar-hatás” néven ismert jelenség azt jelenti, hogy az emberek külsejéről alkotott benyomásunk alapján következtetünk nem látható tulajdonságaikra is. Azt, akit szépnek tartunk, automatikusan okosabbnak, kedvesebbnek, ügyesebbnek is gondoljuk, és ezek a feltételezések határozzák meg, hogyan viselkedünk vele. Az is kiderült, hogy agyunk mindössze 33 ezredmásodperc alatt hoz döntést arról, hogy valakit elfogadunk-e, megbízhatónak tartunk-e. Ez tizedannyi idő, mint egy átlagos pislogás! Ráadásul ehhez az első benyomáshoz hajlamosak vagyunk tartósan ragaszkodni.

 

 

A holdudvar hatás következményei az oktatástól a reklámokon át a munka világáig mindenhol jelen vannak, és befolyásolják, hogy az emberek kivel állnak szóba, kivel barátkoznak, kit vesznek fel egy állásra, ki felé fordulnak nyitottan.

 

A külső megjelenésünk hamarabb beszél rólunk, mint hogy kinyithatnánk a szánkat. Gondolhatjuk azt, hogy mindegy, mit veszünk fel, mert a személyiségünk majd megnyitja előttünk az embereket, de a kutatások sora cáfolja ezt. Ha akarjuk, ha nem, a megjelenésünk egy szemvillanás alatt üzenetet küld arról, hogy mennyire lehet minket rendszeretőnek, aktívnak, alaposnak, lazának, intelligensnek tartani.

 

A külső megjelenésről alkotott ítéletek a fogyatékossággal élők társadalmi elfogadottságát is befolyásolják. Ha megkérdezünk egy átlagembert, hogy mit tud a Down-szindrómásokról, valószínűleg az olyan külső vonások jutnak eszébe, hogy kerek és lapos arcuk van, alacsonyak és molettek. Gyakran ezeket a vonásokat még tovább is hangsúlyozzák az előnytelen frizurák és öltözékek, pl. egy kerek arcot még jobban kerekít a bubifrizura széles frufruval. A holdudvar hatás miatt pedig az emberek anélkül hoznak ítéletet az illető valós képességeiről, hogy egyáltalán megismernék. Ha a megjelenéssel nem a Down-szindrómát, hanem az egyéniséget emeljük ki, a holdudvar hatással az elfogadást tudjuk segíteni.

 

 

Ha valaki megtanulja, hogyan hangsúlyozhatja a saját előnyös vonásait, ennek az önbizalmára és magabiztosságára is jó hatása lehet, ami szintén előnyös a társas kapcsolatok szempontjából. Sőt, az, hogy az ember milyen ruhát visel, visszahat a viselkedésére is: egy vizsgálatban azok, akik laboratóriumi munkaköpenyt vettek fel, fele annyi hibát vétettek, mint az utcai ruhát viselők. A ruházatunk tehát nem csak azt befolyásolja, hogy mások mit gondolnak rólunk, hanem azt is, hogy mi hogyan fejezzük ki az egyéniségünket. Nem arról van szó, hogy másfajta személyiséget kell mutatnunk, vagy másfajta személyiségre kell szert tennünk, mint amivel rendelkezünk, hanem arról, hogy a legjobb oldalunkat mutassuk az első, fontos pillanatokban.

 

A megjelenésünk az a csomagolás, amelyben kitesszük magunkat mások elé. Ez a csomagolás pedig elárulja, milyen bánásmódot várunk el másoktól.

 

A társas befogadást, az inklúziót előmozdító hasznos gyakorlati eszköz lehet, ha egy fogyatékossággal élő ember megtanulja a külső megjelenését pozitívan alakítani. Az igényes megjelenés nagyobb tiszteletet vált ki. Akit értékesebbnek lát a külvilág, azt jobban megbecsüli.

 

 

A következő cikkben konkrét tippeket adunk majd, hogyan lehet a frizura, a ruházat és a kiegészítők megválasztásával a pozitívabb első benyomás kialakulását segíteni Down-szindrómások esetében.

 

Nerida Lamprill cikke alapján, amely a two minute parenting oldalán jelent meg.

Egy hozzászólás a(z) “Down-szindrómával, vonzóan – A jó megjelenés a társadalmi befogadás szolgálatában” bejegyzéshez

  1. Visszajelzés: Down-szindrómával, vonzóan – Tippek az előnyös megjelenéshez - Down-szindrómával kapcsolatos hírek, információk, tények

Vélemény, hozzászólás?