“A legfontosabb a kedvesség és a tisztelet” – Brazília első Down-szindrómás tanára egy bírót is tanít

2018-10-26 | Down-szindrómával a világ

Brazília legjelentősebb, nők számára kiosztott díját, a Claudia-díjat 2018-ban az oktatás/társadalmi munka kategóriában Débora Seabra de Moura kapta meg. Débora 2005-ben pedagógus diplomát szerzett, ezzel az első Down-szindrómás lett Braziliában ilyen végzettséggel.

 

Débora Seabra de Moura a Claudia-díj átadóján

 

Abból, hogy ez a teljesítmény egyáltalán lehetséges egy országban, azt gondolhatnánk, hogy ott a társadalmi elfogadás általános szintje is igen magas. A történet azonban nem ilyen egyszerű, hiszen Débora valóban egész életében inkluzívan tanulhatott, ugyanakkor nem csak a követelményekkel, hanem a társai kirekesztő viselkedésével, időnként még a bántalmazással is meg kellett küzdenie. És a küzdelemnek ma sincs vége, ahogy ezt egy idén márciusban történt incidens is mutatja.

 

 

Egy bírák számára fenntartott zárt Facebook csoportban egy Marilia Castro Neves nevű bírónő ezt írta:

 

“Hallom a rádióban, hogy Brazília az első valamiben! Hegyezem a fülemet, és meghallom a gyöngyszemet: Brazília az első, ahol Down-szindrómás tanár állt munkába!!! Hát, gondoltam, ez remek, jól működnek az inklúziós programok… Aztán azt kérdeztem magamtól: mit fog ez a tanár tanítani és kinek??? Várjatok egy pillanatot, most megyek felkötöm magam, és aztán visszajövök.”

 

Egy nappal később maga Debora válaszolt a bírónak egy kézzel írt levélben:

 

Débora kézzelt írt levele a bírónőnek

 

Üzenet Marília bírónőnek.

 

Nem szeretnék vitatkozni önnel.

 

Csak el szeretném mondani, hogy Down-szindrómás vagyok és pedagógus asszisztensként dolgozom egy óvodában.

 

Minden nap délutános vagyok, és egy csapatban dolgozom, amelyben van egy óvónő és egy másik pedagógus asszisztens. Sok mindent tanítok a gyerekek. Ezek közül a legfontosabb, hogy kedvesek legyenek egymással és tiszteljék egymást. Hogy fogadják el egymás különbözőségét. Hogy segítsenek azoknak, akiknek erre szüksége van.

 

Részt veszek a tervezésben és a megbeszéléseken is, elmondom a véleményem, a gyerekeknek mesét olvasok, segítek nekik a foglalkozásokon és vigyázok rájuk az udvaron. Többek között segítek nekik az angol, az ének-zene és a testnevelés foglalkozásokon.

 

Débora mesét olvas a gyerekeknek

 

Úgy érzem, hogy a munkám legfontosabb része, hogy megtanítsam, hogyan lehet minden gyereket és mindenkit befogadni, hogy véget tudjunk vetni a kirekesztésnek, ami törvényellenes. A hátrányos megkülönböztetés törvényellenes.
Débora Araújo Seabra de Moura

 

Débora levele célba ért, a bírónő levélben elnézést kért tőle, és elismerte, hogy hibázott. “Toleránsabbaknak kell lennünk és felül kell vizsgálnunk az előítéleteinket”, írta.

 

 

Débora a saját könyvével, amelyben állatmeséken keresztül meséli el saját tapasztalatait a befogadással és a toleranciával kapcsolatban

 

 

képek és információk forrása itt, itt, és itt

 

 

Vélemény, hozzászólás?